Kategorie fotografií

Všechny kategorie
Celkem fotek: 1649 (nové 0)

Úlovky
Celkem fotek: 347 (nové 0)

Úlovky (zahraničí)
Celkem fotek: 0 (nové 0)

Trofeje
Celkem fotek: 44 (nové 0)

Odhad věku zvěře
Celkem fotek: 1 (nové 0)

Shozy
Celkem fotek: 24 (nové 0)

Choroby zvěře
Celkem fotek: 0 (nové 0)

Lidé a zbraně
Celkem fotek: 99 (nové 0)

Lovecký pes
Celkem fotek: 85 (nové 0)

Myslivecký interiér
Celkem fotek: 4 (nové 0)

Myslivecké umění
Celkem fotek: 38 (nové 0)

Myslivecké stavby
Celkem fotek: 72 (nové 0)

Práce v honitbě
Celkem fotek: 9 (nové 0)

Historie myslivosti
Celkem fotek: 3 (nové 0)

Lovecké výstavy a akce
Celkem fotek: 84 (nové 0)

Pozorovací kamera (fotopast)
Celkem fotek: 70 (nové 0)

Ptactvo a sokolnictví
Celkem fotek: 82 (nové 0)

Zvěř v zajetí
Celkem fotek: 69 (nové 0)

Zvěř v přírodě
Celkem fotek: 318 (nové 0)

Hmyz v přírodě
Celkem fotek: 10 (nové 0)

Obojživelníci a plazi
Celkem fotek: 7 (nové 0)

Květiny a houby
Celkem fotek: 14 (nové 0)

Příroda a krajina
Celkem fotek: 180 (nové 0)

Ostatní
Celkem fotek: 74 (nové 0)

Úhyny
Celkem fotek: 15 (nové 0)

Počasí

Navigace: Články » Článek

Zvyky při poslední leči II.

Datum přidání: 23.3.2014

Protože by toho bylo na jeden článek moc, nabízíme dnes pokračování na téma zvyků při poslední leči. Ty zaručují zábavu, trochu napětí i adrenalinu poté, co naháňka skončí a je čas pro odpočinek. Myslivci i honci se na tyto chvíle těší skoro stejně, jako na lov samotný. A není divu.

Pasování na lovce
Tato tradice je vrcholem toho, co může myslivec ve své „kariéře“ zažít. Přijímací ceremoniál mezi myslivce je sice také slavnostní, důležitý a vážený, nicméně pasování na lovce je přeci jen ještě o stupínek výše.
Tento obřad, který by měl proběhnout ve chvíli, kdy lovec ulovil svůj první kus určité zvěře. Jedná se o zvěř spárkatou (jelení, kamzičí, mufloní, zvěř černou….), některé druhy zvěře pernaté (krocan divoký, bažant královský…) a šelmy (medvěd, liška, jezevec, rys…). Přitom by neměly hrát roli pohlaví ani stáří uloveného kusu. U některé zvěře se potom pasování většinou neprovádí z důvodu četnosti jejich ulovení, zkrátka proto, že ulovit je, není taková vzácnost (srnčí, liška, jezevec). Celkem lze pasovat téměř na dvacet druhů zvěře. Proto si tento rituál může každý myslivec užít vícekrát.
Pasovat na lovce lze ihned po odstřelu nebo, což je asi lepší varianta, až v klidu po důkladné přípravě při příležitosti poslední leče, výroční schůze či mysliveckého bálu. Ceremonie totiž vyžaduje důstojnou atmosféru. Pasující je kdokoliv, podmínkou ale je, aby on sám danou zvěř někdy v minulosti ulovil. A v ideálním případě je to člověk, který zná slavností projev nazpaměť a dokáže dát slavnostní chvíli ten náležitý šmrnc.
„Rekvizity“ při pasování na lovce jsou podobné těm, které se používají při přijímaní mezi myslivce. Lovecký tesák, úlomek, lovcova zbraň, pasovací list, svíce a v tom to případě i symbol konkrétní zvěře (vyčiněná kůže, zbraně černé zvěře, shozy samců). Pasovací řeč oslavuje lovce, ulovenou zvěř i českou myslivost jako takovou.
Osobně jsem se účastnila několika pasování. Při jednom z nich byli přítomní mladí lidé, kteří se poprvé účastnili naháňky jako honci. Jejich úžas a pokora ve chvíli, kdy byl jeden z nových členů místního MS pasován na lovce černé zvěře, byl naprosto odzbrojující. Kouzlo obřadu je velice zasáhlo, stejně jako vždy mě.

Soud
I mezi myslivci se najdou jedinci, kteří porušují nastolená pravidla. V tomto případě se jedná o nekázeň na společných honech či naháňkách. A to ale nekázeň a prohřešky mírnějšího charakteru. A jako takové by měly být řešeny s nadhledem a humorem. Vždyť soud na poslední leči slouží pro pobavení a ne pro hádky a osočování. Na to by nikdo neměl zapomínat.
Proces by měl být věcný, vtipný a krátký. Souzeni jsou střelci, kteří se provinili proti myslivecké etice. Takže ti, co například telefonovali při zahájení, ti co se nepatřičně chovali k ulovené zvěři, ti co stříleli mimo vymezený čas… Zkrátka ti, co se nechovali tak, jak se správného myslivce sluší a patří.
Soudní senát se skládá ze soudce, dvou přísedících a případně žalobce a obhájce. Rekvizity jsou velmi podobné jako u ostatních slavnostních obřadů. Úlomky, svíce, lovecký tesák, přípitek. Jednání samotné by mělo být krátké, nehanící a neurážlivé. Vtipnou formou lze pokárat hříšníka a odsoudit ho k menší finanční pokutě. Za pokuty všech odsouzených toho večera se zaplatí přípitky nebo třeba kapela.

Tombola
Krátce se zastavme i u této zábavy. Tombola zvyšuje atraktivitu naháňky a poslední leče. Jednotlivá sdružení jsou známá a proslulá i tím, jaké ceny lze při jejich posezeních získat. Jako hlavní cena se vkládá ulovený kus zvěře a cennější kousky získané od sponzorů. Málokdy musí myslivecké sdružení investovat větší prostředky do vybavení tomboly. Dělá se to způsobem kdo, co dá, sežene a přinese. Takže můžete na poslední leči vyhrát selátko, zajíce, bažanta, lahvinku něčeho ostřejšího, kalendáře stolní i nástěnné, výtvory kutilů (ptačí budky, krmítka, sedátko na holi…) a další drobnosti, které ale jistě potěší a budou hezkou vzpomínkou na chvíle strávené v příjemné společnosti kamarádů myslivců.

Autor: Ivana Koželuhová redaktorka iMyslivost.czKomentáře:
 0


Kategorie videí

Všechny kategorie
Celkem videí: 1495 (nové 0)

Lovecká videa
Celkem videí: 1301 (nové 0)

Srnčí zvěř
Celkem videí: 23 (nové 0)

Jelení zvěř
Celkem videí: 21 (nové 0)

Černá zvěř
Celkem videí: 38 (nové 0)

Dančí zvěř
Celkem videí: 4 (nové 0)

Mufloní zvěř
Celkem videí: 3 (nové 0)

Škodná
Celkem videí: 14 (nové 0)

Pozorovací kamera
Celkem videí: 14 (nové 0)

Lovecký pes
Celkem videí: 6 (nové 0)

Instruktážní videa
Celkem videí: 14 (nové 0)

Ostatní videa
Celkem videí: 57 (nové 0)

Statistika

Uživatelů celkem: 514
Počet fotek celkem: 1649
Počet videí celkem: 1495
Počet článků celkem: 93
Počet inzerátů celkem: 1

Nové fotky dnes: 0
Nové video dnes: 0
Nové články dnes: 0
Nové inzeráty dnes: 0

Počítadlo přístupů

Partneři

Fáze měsíce


imyslivost.cz 2011-2019 - Všechna práva vyhrazena. Je zakázáno šíření materiálu bez souhlasu majitele.

Kód: Záškodný Marek  |  Webdesign: Pierre Borodin